A diszlexia vizsgálat folyamata
Az olvasási, tanulási zavarok, hátterében néha a diszlexia áll. A szemészeti szakvizsgálatot követően (dioptria megállapítása, kancsalság, rejtett kancsalság vizsgálata), gyógypedagógus segítségével választják ki a 10 lehetséges színes lencse közül azt, amelyik az olvasást legjobban javítja, ezzel enyhítve a gyermekkori diszlexia tüneteit. A teljes vizsgálat kb. 1 óráig tart.
A színes szemüvegek javító hatása diszlexia esetén, a látóidegben haladó idegi impulzusok sebességének szinkronizálásán alapulhat, ezzel javítva az olvasási sebességet. Amennyiben dioptria eltérés is van, akkor a színes lencsét úgy készítjük el, hogy ezeket a problémákat is megoldja, tehát csak egy szemüveget kell készíttetni. A szemüveg rendszeres viselése esetén az olvasás szignifikánsan és azonnal javulhat.
Diszlexia
A diszlexia a gyermekek mintegy 10-12 %-át érinti. A diszlexia az olvasás megtanulásának egy sajátos zavara. A diszlexiát kiváltó rendellenességek alapvetően két nagy csoportba oszthatók: látási rendellenességek és egyéb idegrendszeri rendellenességek. Utóbbi okai lehetnek például a korai gyermekkori idegrendszeri károsodások, fejlődési késedelem vagy az örökletes hajlamosító tényezők. Ez a két rendellenesség közel azonos gyakorisággal fordul elő.
A diszlexia tünetei
-
lassú, akadozó olvasás
-
hangsúlyozás hiánya
-
hangok felcserélése pl: rét-tér
-
az olvasott szöveg megértésének, feldolgozásának nehézsége
-
tér- és időbeli viszonyok megértésének zavarai. Pl: bal-jobb, tegnap-holnap, napok stb.
Hogyan fogalmazzák meg a gyerekek?
-
a sorok szavak „mozognak”
-
túlságosan csillog a szöveg
-
a szavak „besüppednek” a fehér háttérbe
-
a szavak elcsúsznak a sorokból stb.